tu jesteś:  Osadnicy Miejsca Cmentarze

Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski

Bukowiec

Bukowiecki cmentarz znajduje się w centrum wsi, tuż przy ulicy Rokicińskiej. Jego początki mogą sięgać 1803 roku, kiedy z inicjatywy władz pruskich wytyczono kolonię (nazwaną wówczas Königsbach) i sprowadzono osadników z Wirtembergii. Cmentarz zajmował powierzchnię blisko 2 tysięcy metrów kwadratowych i otoczony był ceglanym murem. Ostatnich pochówków dokonano w 1945 roku. Ponoć jeszcze w latach 80-tych XX wieku nagrobki pozostawały w stanie praktycznie nienaruszonym, a cmentarz otaczał wysoki, ceglany mur. Dokonane w kolejnych dziesięcioleciach dewastacje pozbawiły go „czytelności”, upodabniając do zarośniętego, dzikiego wysypiska śmieci.

Dzisiaj to jeden z najbardziej znanych wiejskich cmentarzy ewangelicko-augsburskich w regionie. Dzięki akcji porządkowej z 2009 roku zainicjowanej przez Tomasza Klepacza – członka Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź” oraz późniejszej działalności Andrzeja Brauna, radnego w miejscowej gminie, obiekt odzyskał swój dawny charakter. Temat Bukowca i jego historii poruszony został w lokalnych mediach. Wokół licznych artykułów w prasie i internecie rozgorzała dyskusja dotycząca nie tylko kwestii opuszczonych cmentarzy ewangelickich, ale też pamięci o wielokulturowych korzeniach regionu.

Obecnie na cmentarzu możemy oglądać kilkadziesiąt nagrobków, fragmentów pomników i ram grobowych o zróżnicowanych formach. Najstarszy pomnik pochodzi z 1852 roku. Na cmentarzu znajdziemy też fragment starego drewnianego krzyża, współczesny krzyż oraz „lapidarium” złożone z cynkowych tabliczek. Od 2016 roku zwiedzających wita duża tablica informacyjna.

Więcej informacji i aktualności dotyczących cmentarza w Bukowcu (i nie tylko) znajduje się na blogu Pana Andrzeja Brauna: historia-nieznana.blogspot.com. [2017]

Michał Kwiatkowski, Domy na cmentarnych kamieniach. O czym milczy Bukowiec?, http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,19384208,cmentarz-ktorego-nie-ma-o-czym-milczy-bukowiec.html,35153,19384208,cmentarz-ktorego-nie-ma-o-czym-milczy-bukowiec.html (dostęp: 26 sierpnia 2017)

Historia nieznana. Blog o historii i historiach bardziej i mniej znanych: http://historia-nieznana.blogspot.com/2015/01/bukowiec-cmentarz-ewangelicki.html (dostęp: 26 sierpnia 2017)

Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego: http://www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl/akcja_bukowiec.htm (dostęp: 26 sierpnia 2017)

Marcin Bereszczyński, Wreszcie nie trzeba się będzie wstydzić, http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/150377,wreszcie-nie-trzeba-sie-bedzie-wstydzic,id,t.html (dostęp: 26 sierpnia 2017)

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Cmentarze
Tagi