tu jesteś:  Osadnicy Miejsca Cmentarze

Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski

Józefów

Cmentarz ewangelicki w Józefowie położony jest wśród pól, na południe od wsi; prowadzi do niego zanikająca droga. Łatwo zlokalizować go dzięki grupie starych drzew, wśród nich okazałych, kilkudziesięcioletnich dębów.

Nekropolia została założona w początkach XIX wieku, prawdopodobnie w czasach zaboru pruskiego. Około 1800 roku sprowadzono tu kilkanaście rodzin z Wirtembergii, a osadę nazwano Louisenfeld, na cześć królowej Luizy (żony Fryderyka Wilhelma III). Nazwa ta funkcjonowała do lat 20-tych XIX wieku. Nie jest jasne jakiego Józefa upamiętniono nadając wsi nową nazwę; niewykluczone, że chodziło o namiestnika Zajączka.

Na cmentarzu zachowało się kilkanaście nagrobków o zróżnicowanej formie. Wśród nich znajdziemy współczesny grobowiec rodzinny z lastryko i wysoką stellę z czarnego marmuru pochodzącą z początku XX wieku. W centralnej części cmentarza stoi drewniany krzyż. Inskrypcje na zachowanych nagrobkach napisane są w języku niemieckim lub polskim. [2021]

Zdzisław Włodarczyk, Społeczno-demograficzne okoliczności powstania parafii ewangelicko-augsburskiej w Wieluniu na początku XIX w. [w:] Rocznik Wieluński, Tom 11 (2011)

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Cmentarze
Tagi