tu jesteś:  Osadnicy Miejsca Cmentarze

Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski

Przedbórz

Cmentarz ewangelicki w Przedborzu został założony w I połowie XIX wieku na przedmieściach zwanych „Widoma”. Pierwotnie otoczony był ceglanym murem, a wejście na jego teren znajdowało się przy obecnej ulicy Częstochowskiej. Ostatnich pochówków dokonano prawdopodobnie pod koniec II wojny światowej. Warto wspomnieć, że oprócz grobów cywilnych, na cmentarzu znajdowały się też mogiły żołnierzy armii austriackiej i niemieckiej, poległych w 1914 roku.

Dziś na cmentarzu zostało zaledwie kilka zniszczonych płyt nagrobnych (na jednej z nich widnieje data „5 Juni 1843”); wspomniany mur rozebrano w latach 60-tych XX wieku. Na pozostałości nekropolii najłatwiej trafić idąc od strony miejscowego ośrodka wypoczynkowego, tuż przy drewnianym płocie. Dzięki inicjatywie Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy” oraz władz gminy i miasta Przedbórz w 2013 roku oczyszczono teren cmentarza i ustawiono pamiątkowy głaz. Na tablicy informacyjnej zamieszczono zarys historii miejsca i osadnictwa ewangelików na terenie obecnego województwa łódzkiego, autorstwa Piotra Wypycha.

Muzeum w Przedborzu przechowuje żeliwny odlew ukrzyżowanego Chrystusa, stojący niegdyś z centralnej części cmentarza. [2018]

Piotr Wypych, Tablica informacyjna na cmentarzu w Przedborzu

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Cmentarze
Tagi