Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski
Rogowiec
Miejscowy cmentarz znajduje się na zachód od zabudowań, tuż przy asfaltowej drodze prowadzącej do wsi Biłgoraj. Usytuowany jest w niewielkim lesie, na piaszczystym wzniesieniu. Na cmentarzu zachowało się kilkanaście nagrobków z okresu międzywojennego (pozwalają to stwierdzić zachowane inskrypcje) oraz kilka betonowych słupków ogrodzeniowych. Na jednym z nich widnieje data „14/4/1934” oraz inicjały „H. W.”, być może należące do wykonawcy płotu. Dość dobrze widać zarysy kilku mogił ziemnych. Uwagę zwraca duży pomnik z lastryko z umieszczoną w specjalnej wnęce (z szybką!) kolorową figurką Matki Bożej.
Ostatni pochówek na cmentarzu miał miejsce w latach 60-tych. W późniejszym okresie obiekt uległ zapomnieniu. Być może jego obszar został uszczuplony w trakcie budowy biegnącej tuż obok, linii elektroenergetycznej. Ciekawostką podzielił się Pan Andrzej Braun, pisząc na swoim blogu, że w latach 70-tych większość nagrobków zdewastował w ataku szaleństwa jeden z mieszkańców Rogowca.
W czerwcu 2017 roku prace porządkowe na cmentarzu wykonała grupa wolontariuszy. W skład zespołu wchodzili uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie wraz z opiekunką, zastępca wójta gminy Pani Joanna Guc oraz pasjonat lokalnej historii, Pan Stanisław Hejak. [2017]
Jerzy Strachocki, Cmentarz w Rogowcu przywracany pamięci [w:] Informator Kleszczowski, nr 14/2017
Historia nieznana. Blog o historii i historiach bardziej i mniej znanych: Rogowiec – Kleszczów – Cmentarz ewangelicki – cz. 1 (dostęp: 3 grudnia 2017)
Ewa Drzazga, Stary cmentarz ewangelicki w Rogowcu uporządkowany przez młodzież [w:] naszemiasto.pl (dostęp: 3 grudnia 2017)
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.