Budynek usługowo-handlowy
Dom Friedricha Augusta Krusche
Pabianice
W 1833 roku Gottlieb Krusche otrzymał w wieczystą dzierżawę dwa place przy dzisiejszej ulicy Zamkowej. Rząd udzielił mu 6000 złp pożyczki z okresem spłaty wynoszącym 20 lat. Fabrykant zobowiązał się w ciągu dwóch lat wznieść dom według zatwierdzonego przez rząd planu i urządzić w nim warsztat składający się z co najmniej 12 krosien. Autorem projektu architektonicznego prawdopodobnie był Jan Zille, główny budowniczy okręgu sieradzkiego.
Na powierzonym placu, już w 1836 roku wzniesiono nie jeden, a dwa domy. Położony przy Zamkowej 23 budynek jeszcze w tym samym roku został sprzedany synowi Gottlieba Krusche – Fryderykowi Augustowi. Po jego śmierci w 1885 roku dom przeszedł na własność jego dzieci, a w roku następnym – na własność spółki „Krusche Ender”.
Domy Krusche’ów przy ulicy Zamkowej (lata 20-te XX wieku)
Z biegiem lat budynek ulegał licznym przeróbkom. Izby mieszczące się od frontu przebudowano na sklepy i zaplecza magazynowe; w okresie powojennym mieścił się tam m.in. zakład fryzjerski i salon gier. Myślano też o organizacji biblioteki.
Pod koniec lat 80-tych XX wieku budynek poddano generalnemu remontowi sfinansowanemu przez miasto i Ministerstwo Kultury. Dach został wymieniony i pokryty miedzianą blachą, założono nową stolarkę i wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne. Elewacja zyskała nowy tynk, a wewnątrz odsłonięto oryginalne, XIX-wieczne belki stropowe. Po remoncie w budynku chciano uruchomić Dom Plastyka – na parterze miał być sklep z dziełami sztuki, a na poddaszu pracownie dla artystów. Jednak w trudnych czasach transformacji ustrojowej prac nie dokończono; w latach 90-tych dom został wystawiony na sprzedaż. Ostatecznie nabywcą budynku został Jan Pniewski, remont doprowadzono do końca, a pomieszczenia zostały dostosowane do potrzeb lokali gastronomicznych, biur i sklepów. [2017]
Kazimierz Brzeziński, Andrzej Gramsz, Ulica Zamkowa w Pabianicach 1824–2004, Łódź 2004
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.