Budynek mieszkalno-handlowy
Dom Gottlieba Krusche
Pabianice
Pierwszy dom Krusche’ów stanął przy dzisiejszej Zamkowej 9 w latach 20-tych XIX wieku, prawdopodobnie w 1826 roku. Możemy go do dziś oglądać w niemal niezmienionej postaci. Jest to długi, dwunastoosiowy budynek z piętrem i użytkowym poddaszem. Dwuspadowy dach pierwotnie posiadał naczółki, przykryty był gontem i posiadał dwa półkoliste lukarny, tzw. „wole oko”. Lukarny zachowały się do dziś w uproszczonej formie (dodano też dwie wystawki), a dach pokryto papą. Po wojnie zlikwidowano też bonia ozdabiające parterową część budynku i skromny gzyms oddzielający ją od piętra.
Gottlieb Krusche przeniósł się wraz z rodziną do wzniesionego przez siebie budynku pod koniec lat 20-tych. Wcześniej mieszkał w pabianickim „Zamku”. Oprócz części mieszkalnej i produkcyjnej, część powierzchni przeznaczył na sklep z tkaninami (produkcji własnej, nakładczej i innych producentów). Przy Zamkowej 9 swój pierwszy warsztat uruchomił też syn Gottlieba – Beniamin.
Dom Gottlieba Krusche w okresie międzywojennym. Źródło: Kazimierz Brzeziński, Andrzej Gramsz, Ulica Zamkowa w Pabianicach 1824–2004, Łódź 2004
W latach 80-tych XIX wieku dom przepisano na własność firmie „Krusche Ender”. Aż do wybuchu II wojny światowej istniał tu sklep z wyrobami tego przedsiębiorstwa. Tkaniny sprzedawano tu również w okresie powojennym, a w 1980 roku sklep poszerzono z 90 do 126 metrów kwadratowych.
Obecnie w budynku mieści się sklep z zasłonami i firankami oraz apteka. Piętro wciąż pełni funkcje mieszkalne. [2017]
Kazimierz Brzeziński, Andrzej Gramsz, Ulica Zamkowa w Pabianicach 1824–2004, Łódź 2004
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.