tu jesteś:  Osadnicy Miejsca Domy

Budynek mieszkalno-handlowy

Dom Gottlieba Krusche

Pabianice

Pierwszy dom Krusche’ów stanął przy dzisiejszej Zamkowej 9 w latach 20-tych XIX wieku, prawdopodobnie w 1826 roku. Możemy go do dziś oglądać w niemal niezmienionej postaci. Jest to długi, dwunastoosiowy budynek z piętrem i użytkowym poddaszem. Dwuspadowy dach pierwotnie posiadał naczółki, przykryty był gontem i posiadał dwa półkoliste lukarny, tzw. „wole oko”. Lukarny zachowały się do dziś w uproszczonej formie (dodano też dwie wystawki), a dach pokryto papą. Po wojnie zlikwidowano też bonia ozdabiające parterową część budynku i skromny gzyms oddzielający ją od piętra.

Gottlieb Krusche przeniósł się wraz z rodziną do wzniesionego przez siebie budynku pod koniec lat 20-tych. Wcześniej mieszkał w pabianickim „Zamku”. Oprócz części mieszkalnej i produkcyjnej, część powierzchni przeznaczył na sklep z tkaninami (produkcji własnej, nakładczej i innych producentów). Przy Zamkowej 9 swój pierwszy warsztat uruchomił też syn Gottlieba – Beniamin.

Dom Gottlieba Krusche w okresie międzywojennym
Dom Gottlieba Krusche w okresie międzywojennym. Źródło: Kazimierz Brzeziński, Andrzej Gramsz, Ulica Zamkowa w Pabianicach 1824–2004, Łódź 2004

W latach 80-tych XIX wieku dom przepisano na własność firmie „Krusche Ender”. Aż do wybuchu II wojny światowej istniał tu sklep z wyrobami tego przedsiębiorstwa. Tkaniny sprzedawano tu również w okresie powojennym, a w 1980 roku sklep poszerzono z 90 do 126 metrów kwadratowych.

Obecnie w budynku mieści się sklep z zasłonami i firankami oraz apteka. Piętro wciąż pełni funkcje mieszkalne. [2017]

Kazimierz Brzeziński, Andrzej Gramsz, Ulica Zamkowa w Pabianicach 1824–2004, Łódź 2004

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Domy
Tagi