Muzeum Miasta Zgierza, tzw. „Dom pod Lwami”
Dom Karla Müllera
Zgierz

Ostatnie zdjęcie: Dom Carla Müllera na powojennej fotografii. Źródło: Trakt Jeża z miasta tkaczy Zgierza
Klasycystyczny budynek stojący przy ulicy Dąbrowskiego 21 wzniesiony został w 1828 roku przez Karla Müllera, przybyłego z Niemiec postrzygacza. W 1834 roku plac wraz z domem sprzedano carskiemu urzędnikowi Piotrowi Kolubakinowi; następnie właścicielem został Heinrich Zieppel (od 1854 roku). W rękach jego rodziny dom pozostawał aż do roku 1945, pełniąc najróżniejsze funkcje – mieszkalne, produkcyjne i handlowe.
Budynek jest murowany, siedmioosiowy, posiada użytkowe poddasze i przykryty jest dwuspadowym dachem z naczółkami. Jego charakterystycznym elementem jest ryzalit zwieńczony bogato zdobioną, schodkową attyką. Zdobienia mają formę uskrzydlonych putt, kartusza herbowego z wizerunkami lwami i kamiennymi figurami lwów siedzących na narożach attyki. Na frontonie widnieje data 1828. Parter mieści cztery pomieszczenia, pełniące niegdyś (przynajmniej częściowo) funkcje produkcyjne. Na piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, do których prowadzą oryginalne, XIX-wieczne drewniane schody. Ciekawostką są beczkowe sklepienia piwnic.
Obecnie w budynku mieści się Muzeum Miasta Zgierza (utworzone w 1979 roku). Stała ekspozycja prezentuje wnętrza mieszkań fabrykanckich z końca XIX wieku. Meble i przedmioty codziennego użytku należały w większości do zgierskich rodzin fabrykanckich – Krusche’ów i Borstów. Zwiedzający zobaczyć mogą eklektyczne wyposażenia pokojów: stołowego, salonu, sypialni i kuchni. [2016]
Maciej Wierzbowski, Historia Muzeum [w:] http://www.muzeumzgierz.pl/muzeum/historia-muzeum-0 (dostęp: 18-12-2015)
Anna Walaszczyk, Muzeum Miasta Zgierza [w:] Ziemia Łódzka (październik 2002)
Galeria zdjęć Pana Bogusława Bielińskiego https://picasaweb.google.com/112514471247188049673/staryzgierz#
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.