Opuszczone zabudowania fabryczne
Fabryka włókiennicza Wilhelma Fryderyka Zacherta
Zgierz
To jeden z symboli przemysłowego Zgierza. Fabryka Zacherta przetrwała carskie represje, kryzysy, pożary, wojny i rewolucje. Po śmierci założyciela stała się spółką akcyjną; w okresie PRL-u była przedsiębiorstwem państwowym. W sumie, działała prawie 200 lat.
Początki fabryki sięgają 1825 roku. Stawiający pierwsze kroki w zawodzie kupiec-nakładca, Wilhelm Fryderyk Zachert otrzymał od władz rządowych pięć placów przy ulicy Zakręt i Wysokiej (dzisiejsze Dubois i 1 Maja) oraz drewno pod zabudowę. Na uzyskanej ziemi miał zbudować przędzalnię wełny i postrzygalnię, zatrudniające nawet 200 robotników. Jednak w marcu 1826 roku, Zachert uruchomił tylko tkalnię sukna wyposażoną w 20 ręcznych warsztatów i zatrudniającą 45 ludzi. Budynek przędzalni zaczął wznosić dopiero po otrzymaniu drugiej pożyczki w 1827 roku (warto wspomnieć, że obie pożyczki zostały wkrótce umorzone). Warunkiem jaki musiał spełnić miało być utrzymywanie przedsiębiorstwa w ruchu przez okres 13 lat.
Fabryka sukiennicza
W 1828 roku część fabryki Zacherta została zniszczona przez pożar. Fabrykant dość szybko zdołał odbudować swój zakład, wznosząc trójkondygnacyjny, murowany budynek. W jego murach mieściła się przędzalnia, postrzygalnia, folusz, farbiarnia oraz suszarnia letnia i zimowa. Zatrudnienie osiągnęło poziom 200 osób, wśród których byli gręplarze, przędzalnicy, tkacze, folusznicy, postrzygacze, farbiarze, oraz urzędnicy pracujący w administracji. Znaczną część produkowanego sukna wysyłano na wschód; Zachert słynął z produkcji tzw. sukna masłowskiego, bardzo pożądanego na rynku chińskim. Działające w przedsiębiorstwie maszyny włókiennicze sprowadzono z Belgii, z firmy Johna Cockerila. Wszystkie z nich dotarły do Zgierza przed 1830 rokiem, za wyjątkiem maszyny parowej o mocy 18KM. Na skutek zawirowań związanych z powstaniem listopadowym urządzenie dotarło dopiero w 1837 roku. Była to pierwsza, uruchomiona w Zgierzu maszyna parowa, a zarazem jedna z pierwszych w okolicznych miastach przemysłowych (w tym samym roku siłą pary zaczęto również napędzać ozorkowskie zakłady bawełniane Schlösserów). Rocznie produkowano około 3000 postawów sukna.
Po klęsce powstania listopadowego i represjach carskich produkcja sukna w Królestwie Polskim nie była już tak opłacalna. Aby uniknąć opłat celnych, w latach 30-tych Zachert uruchomił przedsiębiorstwo sukienne w Supraślu, leżącym tuż za granicą z Rosją, jednak nie zlikwidował zgierskiej fabryki. Przeciwnie – modernizował ją, część maszyn starego typu wywiózł do Supraśla, a w Zgierzu zainstalował nowe. W 1840 roku w przedsiębiorstwie pracowało 282 robotników (jednak kryzysy następnych lat znacząco uszczupliły tę liczbę). Jego fabryka była wyposażona we wszystkie działy przemysłu wełnianego: 28 zespołów maszyn asortymentowych, 1080 wrzecion, 50 krosien wełnianych mechanicznych i kompletnie urządzoną wykończalnię. Produkowano sukno, kort i przędzę wełnianą. W 1851 roku fabrykę zniszczył pożar.
Fabryka przędzy wełnianej i bawełnianej
Dzięki uzyskanemu odszkodowaniu, Zachert szybko odbudował swój zakład, jednak produkował w nim już tylko przędzę, najpierw bawełnianą i wełnianą, później już tylko bawełnianą. W 1869 roku moc maszyny parowej zwiększono do 80KM. Na początku lat 80-tych, zakłady przebudowano i zelektryfikowano.
Wilhelm Fryderyk Zachert osobiście zarządzał fabryką aż do śmierci w 1885 roku. Spadkobierczynią jego majątku, (w tym zgierskiego przedsiębiorstwa) została żona Józefina. Administratorem mianowano brata Wilhelma – Henryka. Pełnoprawnym właścicielem stał się już w 1886 roku (na drodze kupna lub darowizny).
Towarzystwo Akcyjne Manufaktury Bawełnianej Lorentz i Krusche
Fabryka Wilhelma Fryderyka Zacherta na przełomie XIX i XX wieku (ze zbiorów Muzeum Miasta Zgierza)
W latach 90-tych XIX wieku fabryka Zacherta weszła w skład spółki akcyjnej „Lorentz i Krusche”, w której Zachertowie (choć ich nazwiska nie było w nazwie firmy) mieli spore udziały (tuż przed wybuchem II wojny światowej aż 66%). Działalność spółki przypadł na trudny okres powtarzających się strajków, rewolucji, dwóch wojen i światowego kryzysu.
Zgierskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego „ZETA”
W 1948 roku dawną fabrykę Zacherta upaństwowiono. Od 1967 roku fabryka znana było pod nazwą Zgierskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego „ZETA”. Produkcji zaprzestano w połowie lat 90-tych. W 2017 roku wyburzono niższą, dwukondygnacyjną część zabudowań fabrycznych. Zachowano wyższy budynek i sąsiadującą z nim willę (już wcześniej pozbawioną sztukaterii na elewacji). Zgodnie z zapowiedziami, w miejscu po fabryce ma powstać centrum handlowe. [2016–2020]
Jan Andrzej Zachert, Zarys działalności społeczno-gospodarczej rodziny Zachertów [w:] Zgierskie Zeszyty Regionalne, Tom VI, Zgierz 2011
Była fabryka Zacherta [w:] http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/43056,zgierz-byla-fabryka-zacherta.html (dostęp: 27-12-2015)
Roman Gawiński, Studia nad dziejami manufaktury i fabryki Wilhelma Fryderyka Zacherta w Zgierzu (1825–1885), Łódź 1955
Karol Bajer, Przemysł włókienniczy na ziemiach polskich od początku XIX w. do 1939 r., Łódź 1958
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.