tu jesteś:  Osadnicy Miejsca Fabryki

Nieistniejąca manufaktura sukiennicza

Manufaktura sukiennicza rodziny Kaczkowskich

Bełchatów

Bełchatów na mapie Davida von Gillego

Mapa Prus Południowych Davida von Gille’go (1802–1803). Manufaktura Kaczkowskich znajdowała się prawdopodobnie w miejscu oznaczonym symbolem młyna (folusza).

Manufaktura sukiennicza w Bełchatowie została założona w 1801 roku przez ówczesnego dzierżawcę dóbr bełchatowskich, Józefa Kaczkowskiego. Znajdowała się najpewniej nad rzeką Rakówką, w miejscu w którym na mapie Davida von Gillego znajduje się sygnatura młyna (takimi symbolami oznaczano też folusze).

Było to jedno z pierwszych tego typu przedsiębiorstw w środkowej Polsce. Syn Józefa, Leon Kaczkowski, chwalił się, że w manufakturze pierwszy łokieć sukna niż w całej Polsce wyrobiony został. Wiadomo że był to dobrze zorganizowany zakład, o pełnej linii produkcyjnej. W jego skład wchodziły gręplarnia, przędzalnia, postrzygalnia, folusz i farbiarnia.

Ciągłość produkcji zapewniły kontrakty z wojskiem. Pierwszą umowę na dostawę sukna do produkcji mundurów dla armii Księstwa Warszawskiego uzyskał Józef Kaczkowski. Po utworzeniu Królestwa Polskiego, już w 1816 roku kontrakt zdobył Leon Kaczkowski. Zamówienie dotyczyło dostawy 300 postawów sukna po 30 łokci. Wiadomo, że w roku następnym dziedzic dostarczył aż 40 tysięcy łokci. W manufakturze pracowało wówczas 17 sukienników i dwóch postrzygaczy. Tygodniowo byli w stanie wykonać 40 postawów sukna dobrej jakości.

Manufaktura Kaczkowskich działała prawdopodobnie do początku lat 30-tych XIX wieku, przez cały okres swojego istnienia będąc największym zakładem włókienniczym w mieście.

Kazimierz Brzeziński, Bełchatów. 120 impresji o rozwoju miasta, Łódź 2008

Apoloniusz Zawilski, Bełchatów i jego historyczne awanse, Łódź 1967

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Fabryki
Tagi