Nieistniejący kościół ewangelicko-augsburski

Chorzeszów

Nieistniejący kościół w Chorzeszowie

Kościół w Chorzeszowie na starej fotografii. Zdjęcie pochodzi z czasopisma Illustrierte Beilage des Friendsboten (nr 4/1927)

W wyniku działań wojennych, w listopadzie 1914 roku stary budynek szkoły ewangelickiej i dom modlitwy kantoratu w Chorzeszowie zostały zniszczone. Dzieła odbudowy podjęto się dopiero cztery lata później, na działce podarowanej przez miejscowego gospodarza, Juliusa Höhne (de facto na terenie sąsiedniej wsi Pelagia).

Niewielki kościół z nieotynkowanej cegły wzniesiono na planie prostokąta. Budynek nakryty był dwuspadowym dachem i zwieńczony czworoboczną, prawdopodobnie drewnianą wieżą z krzyżem. Elewacje boczne były czteroosiowe; każde z ośmiu okien wykończono delikatnym łukiem. Koszt budowy kościoła sięgnął blisko 6000 marek. W kolejnych latach realizowano kolejne inwestycje, wspierane przez pastora parafii w Łasku, Alfreda Freyde – w 1927 roku zakupiono nowy dzwon, a w 1931 dobudowano zakrystię.

Jaki był los kościółka z Chorzeszowa w czasach okupacji 1939–1945 i w latach powojennych – nie wiadomo. Dziś nie ma po nim żadnego śladu.

Eduard Kneifel, Die evangelisch-augsburgischen Gemeinden in Polen 1555-1939. Eine Parochialgeschichte in Einzeldarstellungen, Vierkirchen über München 1971

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Kościoły
Tagi