Kaplica rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli
Gieski
Dawny kościół ewangelicko-augsburski w Gieskach funkcjonuje dziś jako kaplica rzymskokatolicka (2014)
Urokliwy kościółek w Gieskach został zbudowany w 1911 roku; funkcjonował jako świątynia filialna piotrkowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Głównym fundatorem budowli był prawdopodobnie Gustaw Adolf von Kryger, ziemianin i właściciel zakładów rolniczo-spożywczych w pobliskich Niechcicach.
Architektura świątyni reprezentuje uproszczony styl neogotycki. Budynek powstał z kamienia polnego i czerwonej cegły. Ścianę frontową wieńczy niewielka wieża z blaszanym, strzelistym hełmem. Do tylnej ściany przylega wieloboczne prezbiterium i niewielka zakrystia. Ściany boczne są czetroosiowe, ozdobione wysokimi, ostrołukowo zakończonymi oknami – czterema od północy i trzema od południa. Nad drzwiami wejściowymi znajduje się ceglany fronton, a powyżej wgłębienie z trzema oknami doświetlającymi chór. Ościeżnice, gzymsy i wsporniki zbudowane są z czerwonej cegły.
Kościół jest jednonawowy, nie ma empor, nad wejściem znajduje się masywny drewniany balkon mieszczący chór. Ołtarz umieszczony jest w półokrągłej absydzie, pierwotnie pokrytej malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne.
Obecnie kościółek jest użytkowany przez parafię rzymskokatolicką i funkcjonuje jako kaplica pw. św. Andrzeja Boboli; nabożeństwa odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. [2021]
Jerzy Gryniakow, Przeszłość i teraźniejszość zboru piotrkowskiego [w:] Kalendarz Ewangelicki na rok 1958
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.