Kaplica rzymskokatolicka pw. św. Floriana
Kalino
Niewielki kościół ewangelicki w Kalinie (wraz z budynkiem szkolnym) wzniesiono w 1929 roku. Budynek stanął dzięki wieloletnim wysiłkom miejscowej społeczności i zastąpił dotychczasowy dom modlitwy oraz salę lekcyjną. Uroczystość poświęcenia świątyni uświetnili pastorzy Gustaw Schedler z łódzkiej parafii Świętej Trójcy, Rudolf Schmidt i Siegmund Gutsch z parafii w Pabianicach.
Budynek wzniesiono z czerwonej cegły na planie prostokąta, przykryto dwuspadowym dachem i zwieńczono niewielką, czworokątną wieżą. Integralną częścią budynku jest przylegająca do jego wschodniej strony parterowa przybudówka, mieszcząca niegdyś salę lekcyjną, a być może również zakrystię. Obecnie istniejące wejście do kościoła wykuto w latach powojennych w miejscu ozdobnego okna. Dawniej do świątyni wchodzono poprzez wspomnianą „przybudówkę”. Wydaje się, że ołtarz (odwrotnie niż dzisiaj) zlokalizowany był niegdyś przy ścianie z ozdobnym oknem. Współcześnie, jedynym źródłem naturalnego światła jest rząd pięciu wysokich, półokrągle zwieńczonych okien ulokowanych na zachodniej ścianie budynku. Z pierwotnego wyposażenia kościoła nie zachował się żaden element; wiadomo, że żyrandol został przeniesiony do katolickiej świątyni w Rzgowie, podobny los spotkał dzwon (choć nie ma pewności gdzie dokładnie się znajduje).
Kościół w Kalinie (1935). Źródło: Ostlandbild/Rode, 1935, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Kościół był użytkowany przez ewangelików do 1945 roku; po wojnie miało odbyć się w nim zaledwie kilka nabożeństw. Wkrótce budynek przeszedł na własność państwa i utworzono w nim szkołę (wnętrze świątyni podzielono na dwie części i zorganizowano dwie sale lekcyjne) oraz dom dla nauczyciela. W latach 70-tych dawny kościół stał się siedzibą filii Spółdzielczego Kółka Rolniczego w Rzgowie. Jego przyszłość stanęła pod znakiem zapytania w latach 90-tych – opuszczony przez kółko rolnicze budynek przez blisko dekadę był nieużytkowany.
Ratunek przyszedł ze strony małżeństwa Haliny i Antoniego Marszałów, zawodowo zajmujących się rzemiosłem artystycznym i odnową zabytków. Państwo Marszał odkupili nieruchomość od parafii ewangelicko-augsburskiej i część na której znajduje się budynek kościelny przekazali parafii katolickiej w Rzgowie. Postanowiono, że dawna świątynia znów pełnić będzie funkcje sakralne. Po uporządkowaniu terenu, 23 listopada 2000 roku uroczystego poświęcenia kościoła dokonał Arcybiskup Archidiecezji Łódzkiej Władysław Ziółek. Kaplicy nadano wezwanie św. Floriana. [2018]
Stanisław Hoja, Kaplica w Kalinie [w:] Rzgów Nasza Gmina, nr 12/2000
Einweihung des Schul und Bethauses in Kalino [w:] Neue Lodzer Zeitung, 3 czerwca 1929 r.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.