Kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa Robotnika
Konstantynów Łódzki
W dziejach tego kościoła odbija się historia całego miasta. Ich początki sięgają tych samych lat, rozbudowa splata się z czasami prosperity, a dramat Wielkiej Wojny w równym stopniu dotyka kościelne mury jak i większość budynków. Ale nie tylko historia czyni z tej świątyni jeden z ciekawszych zabytków miasta.
Pierwotnie kościół wyglądał znacznie skromniej – wzniesiony został jako murowany, jednonawowy budynek o wymiarach 21 (długość) na 13 (szerokość) i 7 (wysokość) metrów. Starania o jego budowę trwały ponad dziesięć lat. Konstantynowscy ewangelicy już w 1823 roku zwrócili się do Komisji Wojewódzkiej z prośbą o pożyczkę na realizację przedsięwzięcia. Czy otrzymali wsparcie – nie wiadomo. Ze sporządzeniem projektu kościoła zwlekał budowniczy obwodowy, Krzysztof Wilhelm Dürring. Wiemy, że jeszcze w 1830 roku projektu nie było, a ostatecznie sporządził go (prawdopodobnie) jego następca – Ludwik Bethier.
Umowa osadnicza z 1821 roku zawierała punkt zobowiązujący właściciela osady – Mikołaja Okołowicza do finansowego wsparcia budowy kościoła dla ewangelików. Warunkiem, jaki musieli spełnić koloniści, było wystawienie w Konstantynowie 75 domów, co stało się dość szybko, bo już w roku 1825. Jednak w tym samym czasie Okołowicz rozpoczął budowę kościoła katolickiego w osadzie i próbował uniknąć zaangażowania się w kolejną inwestycję. Zwodzeni, rozczarowani ewangelicy nie cofnęli się nawet przed wysłaniem listu do cara Aleksandra I z prośbą o interwencję.
Ostatecznie kościół wzniesiono w 1834 roku. 24 czerwca położono kamień węgielny, a uroczystego poświęcenia i oddania świątyni wiernym dokonano już pół roku później, 14 grudnia. Mikołaj Okołowicz dostarczył 100 000 sztuk cegieł oraz innych materiałów budowlanych, bezpłatnie podarował również plac pod kościół i plebanię. W sąsiedztwie wybudowano murowaną, krytą gontem pastorówkę. Przed wybudowaniem zboru, przez 13 lat (1821–1834) wszelkie uroczystości religine (śluby, chrzty, msze żałobne) odprawiano w kościele katolickim w Kazimierzu nad Nerem. Pierwszym opiekunem społeczności konstantynowskiej był brużycko-aleksandrowski pastor Friedrich Georg Tuve. W 1826 roku nowopowstała gmina ewangelicka wybrała własnego duchownego – Gotfryda Zygmunta Rothera.
Przełom wieków
Pod koniec XIX wieku konstantynowski kościół uległ znacznym zmianom. W wyniku przebudowy, świątyni nadano cechy renesansowe, a od frontu dobudowano czworoboczną wieżę dzwonniczą nakrytą cebulastym hełmem. Na jej bokach umieszczono cztery (lub trzy) zegary. W płycinie nad wejściem znalazł się (zachowany do dziś) cytat z Ewangelii wg. św. Mateusza: Kommet her zu mir alle, die ihr mühselig und beladen seid; ich will euch erquicken („Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”).
Zdjęcia pochodzą ze strony Parafii Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim
Niestety, kościół w nowej formie przetrwał zaledwie dwie dekady. W czasie I wojny światowej Konstantynów znalazł się na linii frontu; w wyniku działań wojennych dużym uszkodzeniom uległy dwie największe konstantynowskie świątynie: katolicka i ewangelicka. Wojska niemieckie prowadziły ostrzał wież kościelnych, w których umieszczone były punkty obserwacyjne rosyjskiej artylerii. Katolicka świątynia została zbombardowana, podobnie ewangelicka – po wieży pozostały tylko gołe mury, a nawy kościelne zostały do połowy zwalone. Ucierpiała również plebania, uszkodzona przez pociski armatnie, a następnie splądrowana.
Odbudowa
Zniszczony kościół protestancki przez wiele lat pozostawał w ruinie. Wprawdzie w 1923 roku świątynia doczekała się nowego korpusu (według projektu Józefa Kabana), jednak wyposażenie kompletowano aż do lat 30, głównie dzięki darowiznom wiernych. Nowy korpus, nieznacznie zmieniony, możemy oglądać do dzisiaj; największym przekształceniom uległo zwieńczenie wieży i dach. Wnętrze podzielono na trzy nawy, a nad nawami utworzono balkony. Nad głównym wejściem zobaczyć można balkon chóru muzycznego. Ołtarz główny stoi w półkolistej absydzie; dwa ołtarze znajdują się również w zwieńczeniu naw bocznych. Prezbiterium ozdobione jest malowidłami ściennymi z wyobrażeniami czterech ewangelistów. Ostatnie ewangelickie nabożeństwo odbyło się tu w styczniu 1945 roku. Po wojnie, od uszczuplonej liczebnie parafii ewangelicko-augsburskiej, świątynię przejęła parafia rzymskokatolicka.
Ostatnie renowacje miały miejsce w latach 2009–2014. Dzięki staraniom proboszcza Krzysztofa Wlazło, wykonano szereg prac remontowych, wśród których należy wspomnieć o wymianie części więźby dachowej, położeniu nowej dachówki czy wykonaniu zewnętrznej elewacji całego budynku (wcześniej otynkowana była tylko wieża i frontowa ściana). 6 października 2011 roku kościół wraz z otoczeniem wpisany został do rejestru zabytków.
Urszula Kurz, Rafał Leszczyński, Kościoły archidiecezji łódzkiej: nasze dziedzictwo, tom 1, Łódź 2010
Maria Nartonowicz-Kot (red), Konstantynów. Dzieje miasta, Łódź 2006
Krzysztof Stefański, Ewangelickoaugsburskie budownictwo kościelne w okręgu łódzkim w pierwszej połowie XIX w., [w:] Kwartalnik Architektury i Urbanistyki 1992, zesz. 3
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.