Nieistniejący kościół ewangelicko-augsburski
Łęczyca
Pierwsze zdjęcie: Łęczycki kościół w latach 50-tych XX wieku. Autorem zdjęcia jest Jan Gierliński (źródło: Ziemia Łęczycka, nr 2/1959 oraz Alicja Łosińska, Karol Niewiadomski i Mirosław Pisarkiewicz, Łęczyca zapomniana: pocztówki, fotografie i ryciny, Łęczyca 2007). Pozostałe zdjęcia pochodzą ze strony Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ozorkowie www.ozorkow.luteranie.pl
Przed rozbiórką był jedną z najstarszych pamiątek po XIX-wiecznym osadnictwie niemieckim w regionie łódzkim. Wymarzonym zwieńczeniem „wędrówki” kościoła z Rudy do Łęczycy mógłby być któryś z współczesnych skansenów drewnianej architektury. Szkoda, że tak się nie stało.
Łęczycki kościół ewangelicko-augsburski stał przy ulicy Ozorkowskiej przez blisko 150 lat. Już dwa lata po założeniu w mieście filiału ewangelickiego, podległego parafii w Ozorkowie, w 1843 roku jeden z członków gminy, Adolf Schlabitz, uzyskał od władz carskich plac pod budowę świątyni. Kościół nie został jednak wzniesiony od podstaw. Postanowiono zakupić i przenieść do Łęczycy drewniany, nieużytkowany kościółek z parafii w Aleksandrowie, co stało się (ponoć po wielu petraktacjach) jeszcze w tym samym roku. Niewielki zbór przetransportowano z Rudy Bugaj lub, co sugerują niektóre źródła, z Aleksandrowa, do którego został przeniesiony w późniejszych latach. Po wybudowaniu w Aleksandrowie w 1828 roku okazałej, klasycystycznej świątyni, stary kościółek przestał być użytkowany, więc pomysł przetransportowania go w inne miejsce był jedyną szansą na przedłużenie jego „życia”.
Jedne z najstarszych zdjęć łęczyckiego kościółka (lata 30-te XX wieku). Źródło: Przyjaciel Domu. Ewangeliczny Kalendarz Ludowy na rok 1938, Warszawa 1938
Zanim łęczycki kościółek wyświęcono i oddano do użytku (miało to miejsce dopiero 15 marca 1853 roku), przeprowadzono w nim remont i powiększono o niewielką wieżę z dwoma dzwonami. Trudno powiedzieć czy również w tym czasie dobudowano nad drzwiami wejściowymi pięknie zdobioną wimpergę, czy też istniała ona już wcześniej. L. Mikołajczyk na łamach „Ziemi Łęczyckiej” zauważył, że w architekturze kościoła dają się zauważyć silne wpływy stylu skandynawskiego. W literaturze można również natknąć się na informację, zgodnie z którą ów kościółek sprowadzony został do Rudy Bugaj z Norwegii jako komplet złożony z gotowych elementów. Ponoć właśnie możliwość rozmontowywania i ponownego montowania tego budynku, miała skłonić ewangelików z Łęczycy do zakupu i przeniesienia go do swojego miasta. Ale czy krajem pochodzenia elementów tego kościoła mogła być odległa Norwegia? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale dopiero pogłębione badania mogłyby zweryfiować prawdziwość tej pogłoski.
Fundatorem obrazu do ołtarza głównego był dyrektor fabryki w Ozorkowie, Karol Scheibler, w latach późniejszych największy łódzki przemysłowiec. Organy wybudowała firma Drachenberg z Gąbina. Historycznym dokumentem potwierdzającym transakcję jest biblia ołtarzowa z 1821 roku, w której znajdują się ryciny kościoła z Rudy Bugaj wraz ze słowami dedykacji: Ewangelicko-luterańska gmina w Aleksandrowie ewangelicko-luterańskiej gminie w Łęczycy. Warto również wspomnieć, że w posiadaniu łęczyckiego kościoła znajdowała się Biblia Radziwiłłowska z 1563 roku, podarowana przez pastora Bando z okazji poświęcenia zboru. Niestety ów bezcenny wolumin zaginął w czasie II wojny światowej.
W 1905 roku kościół został gruntownie odrestaurowany; dobudowano również zakrystię. Kilka lat później, w 1913, wzniesiono obok kościoła dom parafialny, w swoich murach mieszczący też szkołę. Jedną z ostatnich inwestycji było wystawienie w roku 1930 murowanej dzwonnicy (dziś nie ma już po niej żadnego śladu).
Kościół ewangelicki w Łęczycy na przełomie 1983/1984 roku. Autorem zdjęć jest Pan Roman Wieszczek. Zdjęcia udostępnione dzięki Regionalnej Grupie Operacyjnej Schondorf www.schondorf.pl. Serdeczne dzięki!
Po II wojnie światowej obiekt przestał być użytkowany, a w 1986 roku został poważnie uszkodzony przez wichurę. Wkrótce kościół został rozebrany. Przez jakiś czas jego fragmenty, w tym piękna, bogato zdobiona wimperga, znajdowały się na dziedzińcu zamkowym. Po kilku latach zmieniły lokalizację; obecnie pozostałości po kościółku nie są dostępne dla zainteresowanych. [2014]
Ryszard Rosin, Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, Łęczyca 2001
Paweł Andrzej Górny, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Ozorkowie, Ozorków 2010
Mirosław Pisarkiewicz, Kościół ewangelicko-augsburski [w:] Posłaniec Bernardyński, nr 10/2001
L. Mikołajczyk, Łęczycki kościół ewangielicki [w:] Ziemia Łęczycka, nr 2/1959
Przyjaciel Domu. Ewangeliczny Kalendarz Ludowy na rok 1938, Warszawa 1938
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.