Kościół ewangelicko-augsburski pw. Opatrzności Bożej
Zgierz
Na początku II wojny światowej zgierski kościół ewangelicki przy ulicy Długiej został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo. Grożący zawaleniem budynek wkrótce rozebrano, kończąc tym samym jego ponad stuletnią historię.
Do końca wojny nabożeństwa odprawiano w kaplicy kościoła baptystów przy ulicy Szczęśliwej. Opiekę nad wiernymi sprawowali niemieccy duchowni: Alfred Zundel i Eduard Kneifel. Po wojnie, 28 marca 1948 roku pierwsze ewangelickie nabożeństwo w Zgierzu odprawił ksiądz Karol Kotula w starej kaplicy cmentarnej. Kaplica pełniła funkcję świątyni przez następnych kilkanaście lat. Ponieważ jej stan techniczny był bardzo zły, w latach 60-tych postanowiono przeprowadzić gruntowny remont. Z uwagi na brak funduszy zwrócono się o pomoc do Światowej Federacji Luterańskiej z siedzibą w Genewie. Za pośrednictwem wysłannika federacji, dr Paula Hansena, odmówiono jednak wsparcia remontu, ale zadeklarowano pomoc przy budowę nowego kościoła. Tym sposobem możliwe stało się wzniesienie w latach 1970–72 świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Był to pierwszy ewangelicki kościół wzniesiony w latach powojennych w centralnej Polsce. Niestety, ówczesne władze nie zgodziły się, aby budynek stanął przy ulicy Długiej. Świątynię wzniesiono przy ulicy Spacerowej 2, obok kaplicy i cmentarza.
Ciekawostką jest, że metalowe elementy ogrodzenia pochodzą ze starego parkanu stojącego niegdyś u zbiegu ulic Długiej i Narutowicza (a sama balustrada wykonana została w zgierskim przedsiębiorstwie Juliusza Hoffmana). [2016]
Edyta Klink-Orawska, Wiara, praca, nowa ojczyzna. Dzieje luteranizmu na ziemi zgierskiej do 1972 roku, Zgierz 2012
Grzegorz Leśniewicz, Zgierscy ewangelicy (1) [w:] Ilustrowany Tygodnik Zgierski nr 19/1996
Danuta Niewiadomska, Zarys historii parafii e-a w Zgierzu [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
ks Marcin Undas, Opis nieruchomości parafialnych [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.