Pustostan w stanie ruiny
Zgierz
Pierwsza plebania parafii ewangelickiej w Zgierzu powstała w 1823 roku na rogu dzisiejszych ulic Długiej i Narutowicza. Na jej budowę zaciągnięto pożyczkę w wysokości 2 000 złp z depozytu miasta Brześcia Kujawskiego (w ciągu 6 lat zobowiązano się zwrócić oprocentowaną na 5% sumę). Był to skromny, drewniany budynek, wyglądem niewiele różniący się od typowego domu tkacza. Wykonawcą był Johann Lebelt. Oprócz mieszkania dla pastora, w plebanii znajdowała się również sala w której odprawiano nabożeństwa aż do czasu wybudowania kościoła (1826).
W 1857 roku wysłużoną pastorówkę rozebrano i wzniesiono nową, tym razem z cegły. Jej mury stoją przy ulicy Długiej do dziś. Jest to siedmioosiowy budynek postawiony na planie kwadratu, przykryty pierwotnie dużym, czterospadowym dachem. Oprócz parteru pastorówka posiadała obszerne poddasze i wysokie podpiwniczenie. Wejście do budynku ulokowane było w dość głębokiej wnęce ozdobionej dwoma pilastrami.
Pastorówka na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Źródło zdjęcia: Edyta Klink-Orawska, Wiara, praca, nowa ojczyzna. Dzieje luteranizmu na ziemi zgierskiej do 1972 roku, Zgierz 2012
Po II wojnie światowej budynek przestał pełnić funkcje parafialne. Służył m.in. jako siedziba Wydziału Przemysłu, Czerwonego Krzyża oraz jako mieszkanie dla lekarzy. Od roku 1960 aż do lat 80-tych w dawnej pastorówce działało przedszkole. Ponieważ jej stan techniczny był bardzo zły, placówkę przeniesiono w inne miejsce a w budynku rozpoczęto remont, którego niestety nie ukończono. W latach 90-tych budynek przeszedł w ręce prywatne; obecnie znajduje się w stanie ruiny. [2016]
Danuta Niewiadomska, Zarys historii parafii e-a w Zgierzu [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
ks Marcin Undas, Opis nieruchomości parafialnych [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.