Założyciel manufaktury włókienniczej w Konstantynowie
Gottfried Georg Wende
* 1793 – † 1886
Gottfried Wende przybył do Konstantynowa z Brandenburgii w latach 20-tych XIX wieku. Był jednym z znaczniejszych tkaczy w Konstantynowie; w latach 60-tych prowadził największe przedsiębiorstwo w mieście. W jego manufakturze działało w tym czasie 480 wrzecion tkackich. Na przełomie lat 50 i 60, jako pierwszy sprowadził do miasta maszynę parową o mocy 10 koni mechanicznych. Z kolei w 1869 roku jako pierwszy w Królestwie uruchomił mechaniczny warsztat do produkcji trykotu.
Wende był wpływowym członkiem miejscowej społeczności ewangelickiej, przez wiele lat pełniąc funkcję prezesa rady parafialnej (której był zresztą współzałożycielem). Z biegiem lat, Wendowie weszli do grona najbardziej znanych rodzin niemieckiego pochodzenia w centralnej części Królestwa Polskiego.
Z małżeństwa z Wilhelminą Cernik, Gotffried miał dziewięcioro dzieci. Jedna z córek państwa Wende – Emilia Amalia wyszła za mąż za Beniamina Kruschego, znanego przemysłowca z Pabianic. Firmę ojca przejął starszy syn, Ernst Julius, a młodszy, Ferdinand Eduard, założył w Warszawie księgarnię. Słynny łódzki budowniczy z okresu międzywojennego, Johannes Wende, był z kolei wnukiem Gottfrieda (synem Ernsta Juliusa i Sopie Zander).
Gottfried Wende zmarł w 1886 roku, w wieku 93 lat. [2015–2021]
Maria Nartonowicz-Kot (red), Konstantynów. Dzieje miasta, Łódź 2006
Eduard Kaiser, Lodzer Zeitung – Jubilaumsschrift 1863–1913
Drzewo genealogiczne Gottfrieda Wendego: mittelpolen.de
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (dostęp: 18 czerwca 2015)