Właściciel manufaktury sukienniczej w Ozorkowie
Gottlieb Lause
* 1784 – † 25 X 1857 r.
Był jednym z prekursorów przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim. Jako jedyny przedsiębiorca w Ozorkowie był w stanie konkurować z Friedrichem Schlösserem. Niestety, mimo biegłości w prowadzeniu interesów, nie był aż tak wytrawnym graczem.
Lause urodził się w 1784 roku, pochodził z Poznańskiego, prawdopodobnie z Międzychodu. Był synem Bogusława i Lebegotty z Jokschów. Do Ozorkowa przybył około 1810 roku jako rymarz, jednak dość szybko przekwalifikował się i zajął sukiennictwem. Wiodło mu się dobrze. Pod koniec drugiej dekady XIX wieku ożenił się z Dorotą Bred; miał z nią sześcioro dzieci – czterech synów i dwie córki. Pierwszym dzieckiem był Bogumił (1818), ostatnim – Karol Adolf (1838).
Istnieje przypuszczenie, że Lause był twórcą pierwszego w osadzie (a co za tym idzie, pierwszego w całym Królestwie Polskim) scentralizowanego zakładu włókienniczego. Brak wiarygodnych źródeł nie pozwala jednak potwierdzić tej hipotezy. Co prawda Rajmund Rembieliński w raporcie z 1816 roku, pisał że w Ozorkowie osiadają teraz majętni ludzie, jeden z nich w roku bieżącym znaczne wybudował budowle a przy jego warsztatach 50 osób widziałem zatrudnionych, jednak właściciela tego zakładu nie wymienił z nazwiska.
W 1820 roku Lause dokonał znaczących inwestycji – kupił młyn i olejarnię przy stawie Strzeblewskim, które przerobił na farbiarnię, prasownię i folusz. Wkrótce wzniósł tam również magazyny. Pod koniec lat 20-tych XIX wieku mógł zatrudniać nawet 100 osób. W 1828 roku był jedynym ozorkowskim przedsiębiorcą eksponującym swoje wyroby na wystawie produktów tekstylnych w Warszawie.
Wkrótce szczęście go opuściło. Jak każdego sukiennika w Królestwie Polskim, boleśnie dotknęły go popowstaniowe represje. Co gorsza, w 1831 roku Komisja Rządowa Wojny zamówiła u niego 100 postawów sukna, za które, na skutek upadku powstania, nie otrzymał wynagrodzenia. W 1833 roku zwrócił się więc o pożyczkę do Banku Polskiego, którą przyznano mu w znacznie mniejszym wymiarze niż oczekiwał. Pomocy udzielili mu dopiero miejscowi potentaci – Friedrich Schlösser i Wilhelm Werner. Dzięki ich pieniądzom, Lause zdołał wydźwignąć swój zakład z upadku i zwiększyć produkcję. Jednak sukces zaniepokoił jego wierzycieli. Chcąc wyeliminować konkurenta, wytyczyli mu proces o zwrot pożyczki. W 1843 roku wyrokiem sądowym zajęto całe mienie Lausego. Schlösser przejął zakład na Strzeblewie, a Beniamin Schultz (reprezentujący interesy zmarłego rok wcześniej Wernera) zajął zakład w Ozorkowie.
Gottlieb Lause nigdy nie wydźwignął się z bankructwa. Kiedy w 1846 roku otrzymał świadectwo ubóstwa, miał już 62 lata. Zmarł 25 października 1857 roku. [2015–18]
Zygmunt Lorentz, Trzy raporty Rajmunda Rembielińskiego prezesa komisji Województwa Mazowieckiego z objazdu obwodu łęczyckiego w 1820 r., [w:] Rocznik Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Łódź 1929
Tomasz Rakowski, Monografia miasta Ozorkowa w latach 1807–1866 (Praca dyplomowa), Uniwersytet Łódzki
Paweł Andrzej Górny, Przemysł starszy od miasta, Ozorków 2014
Lause Gottlieb: Ozopedia (dostęp: 27 kwietnia 2018)