Założyciel osady sukienniczej Konstantynów
Mikołaj Krzywiec Okołowicz
* 1762 – † 1841
Portret trumienny Mikołaja Krzywiec Okołowicza. Źródło zdjęcia: Maria Nartonowicz-Kot (red), Konstantynów. Dzieje miasta, Łódź 2006
Działał odważnie i bezkompromisowo; zakładając osadę fabryczną, zlikwidował istniejącą wcześniej wieś i wyrugował mieszkających w niej chłopów. Wsparł budowę dwóch świątyń, założył pierwszą szkołę. Jednak nie z wszystkich obietnic potrafił się wywiązać.
Mikołaj Krzywiec Okołowicz herbu Ostoja urodził się w roku 1762. Jego przodkowie wywodzili się z Litwy; a w XVIII wieku osiedlili w Wielkopolsce. Mikołaj spędził młodość na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie otrzymał tytuł szambelana. W czasach Księstwa Warszawskiego powierzono mu urząd sędziego apelacyjnego, a w roku 1818 i 1820 był posłem na sejm Królestwa Polskiego.
Pod koniec XVIII wieku Okołowicz kupił wsie Bechcice i Rszew, a w latach późniejszych również Niesięcin i Srebrną. Przed 1821 rokiem założył osadę Okołowiec na południe od Neru, którą przeznaczył na miejsce zamieszkania dla swoich synów, a około 1825 założył osadę Krzywiec. Jego najważnieszym nabytkiem okazała się jednak wieś Żabice Wielkie, którą nabył na początku XIX wieku od Katarzyny Kossakowskiej lub jej sukcesorów. Transakcja opiewała na 270 000 złotych polskich. W 1821 roku, chcąc powiększyć dochody płynące z posiadanych dóbr, Okołowicz podjął decyzję o założeniu na gruntach wsi Żabice osady fabrycznej, nazwanej wkrótce Konstantynowem. W tym samym roku podpisał umowę z trzema osadnikami przybyłymi z Ozorkowa, obligując ich do sprowadzenia 150 rodzin tkaczy. Dobrze rozwijająca się osada, dzięki staraniom dziedzica, w 1830 roku otrzymała prawa miejskie. Równocześnie Okołowicz wspierał budowę świątyń dla mieszkańców swojego miasta – katolików i ewangelików.
Mikołaj Krzywiec Okołowicz miał dwóch synów: Ignacego i Kwiryna, którzy szybko zastąpili ojca w załatwianiu spraw związanych z funkcjonowaniem osady fabrycznej. Już w 1823 podpisywali umowy z nowymi osadnikami, a kilka lat później sprawy miejskie całkiem przeszły w ręce starszego z braci, Ignacego. W roku 1837 ojciec sprzedał mu Konstantynów, a sam przeniósł się do Warszawy. W stolicy pozostał aż do śmierci w 1841 roku.
Ciało dziedzica i jego żony Marianny pochowano w kościele katolickim Narodzenie NMP w Konstantynowie. W latach późniejszych, ich wnuk, Gustaw dobudował do kościoła kaplicę grobową i tam przeniósł ich szczątki. [2014]
Maria Nartonowicz-Kot (red), Konstantynów. Dzieje miasta, Łódź 2006
* ok. 1784 – † 19 IV 1855
Stanisław Kaczkowski
* 1764 – † 1852
Izabela Lasocka
* 5 XII 1779 – † 5 XI 1845