Farbiarz tkanin w Ozorkowie i Konstantynowie
Samuel Wegner
* 1770 – † 7 IV 1832
Niewiele wiadomo o jego życiu. Zanim w 1811 roku sprowadził się do Ozorkowa, mieszkał w Królewcu. O tym, że jest wysokiej klasy farbiarzem tkanin, dziedzic Starzyński dowiedział się prawdopodobnie od przybyłych do jego osady sukienników.
Wegner urodził się w 1770 roku. Miał 41 lat, kiedy – zachęcony licznymi przywilejami – sprowadził się do nowopowstałej osady sukienniczej w Ozorkowie. Z uwagi na kontrakt na produkcję mundurów dla armii Królestwa Polskiego, obecność w osadzie rzemieślnika zdolnego farbować tkaniny stała się koniecznością. Ignacy Starzyński przyznał mu monopol na farbowanie tkanin, 5-letnie zwolnienie z czynszu, oraz ulgi w świadczeniach na rzecz dworu. Zobowiązał się również do wybudowania domu dla Wegnera i jego rodziny, budynku farbiarni oraz innych zabudowań gospodarczych. Na własny koszt przewiózł też z odległego Królewca cały jego dobytek.
Początkowo Wegnerowi wiodło się bardzo dobrze; był jednym z najbardziej znanych i szanowanych osób w Ozorkowie. O jego wysokim statusie świadczył fakt, iż stał się członkiem pierwszej Rady Municypalnej, a dom który zamieszkiwał, w owym czasie był najbardziej okazałym budynkiem w mieście. Niestety, około 1820 roku jego farbiarnia uległa pożarowi. Prawdopodobnie na skutek zatargów z dziedzicem Starzyńskim, Wegner wraz z dwoma sukiennikami opuścił Ozorków i przeniósł się do nowo założonej osady sukienniczej w Konstantynowie. Był sygnatariuszem pierwszej umowy z Mikołajem Krzywiec Okołowiczem, która zobowiązała go do sprowadzenia do osady 150 rodzin sukienniczych. Jednak już po kilku latach, zapewne z uwagi na niepowodzenia w interesach, Wegner opuścił Konstantynów i wrócił do Ozorkowa. Niestety, na miejscu działał już nowy farbiarz – Wilhelm Werner, wkrótce jeden z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych przedsiębiorców w mieście. Wegner wytoczył mu proces, powołując się na przyznany mu przed laty monopol na farbowanie tkanin, jednak przegrał go (monopol obowiązywał na terenie Ozorkowa, a Werner osiedlił się na leżącym wówczas poza granicami miasta Strzeblewie). Wkrótce Wegnerowi udało się odbudować spalony zakład, w którym oprócz farbowania, stosował również nowoczesną metodę drukowania tkanin, jednak nigdy już nie osiągnął większego sukcesu.
Samuel Wegner zmarł 7 kwietnia 1832 roku. Pochowany został na ozorkowskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Jego grób nie zachował się do naszych czasów. [2015]
Tomasz Rakowski, Monografia miasta Ozorkowa w latach 1807–1866 (Praca dyplomowa), Uniwersytet Łódzki
Paweł Andrzej Górny, Przemysł starszy od miasta, Ozorków 2014