Założyciel osady sukienniczej Poddębice
Klemens Zakrzewski
* 5 XII 1779 – † 5 XI 1845
Herb Wyssogota używany przez Klemensa Zakrzewskiego, Źródło: Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, tom IX, Lipsk 1841
Jako jeden z pierwszych właścicieli ziemskich późniejszego „okręgu łódzkiego” zorganizował w Poddębicach osadę sukienniczą. To dzięki jego staraniom, upadłe, podobne do wsi miasteczko ponownie zaczęto nazywać miastem.
Klemens Zakrzewski herbu Wyssogota urodził się 5 grudnia 1779 roku. Był synem cześnika gnieźnieńskiego Franciszka Ksawerego Zakrzewskiego i Anny Szaniawskiej. W 1797 roku, po śmierci swojego ojca wszedł w posiadanie dóbr poddębickich wraz z kluczami Janów i Żarów. Dobra te, za sprawą Franciszka Ksawerego znajdowały się w rękach rodziny Zakrzewskich od 1787 roku.
Klemens Zakrzewski stanął przez koniecznością podźwignięcia Poddębic z upadku, w jakim znalazły się pod koniec XVIII wieku. Po II rozbiorze Polski miasto zaczęto nawet zaliczać w poczet wsi. Od 1820 roku nowy właściciel rozpoczął starania u władz Królestwa Polskiego o przyznanie Poddębicom praw miasta prywatnego, co udało się już dwa lata później. Jednocześnie zaczął wspierać napływ osadników z krajów niemieckich wykwalifikowanych w produkcji sukna. W 1819 roku wyznaczono kolonię rzemieślniczą dla osiedlających się tu sukienników. Już w dwa lata później prezes Komisji Województwa Mazowieckiego napisał w jednym ze swoich raportów, że wiele nadto sukienników świeżo z zagranicy przybyłych osiadło.
Zakrzewski na rozwój sukiennictwa w Poddębicach zaciągnął w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim pożyczki, których łączna wartość wyniosła ponad 124 tysiące złotych. Dzięki jego staraniom pod koniec lat 20 XIX wieku w Poddębicach istniało ponad 60 warsztatów.
Klemens Zakrzewski miał pięcioro dzieci: Antoniego, Józefa, Alfonsa Izydora, Salomeę i Emilię. W 1836 roku przekazał dobra poddębickie Alfonsowi Izydorowi, a sam przeszedł na tzw. dziadkowiznę. Niestety, ulubiony syn przedwcześnie zmarł w 1843 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Klemens zmarł dwa lata później, 5 listopada 1845 roku we wsi Niewiesz. [2014]
Jan Pietrzak, Poddębickie kalendarium, Poddębice 1998
Karol Krajewski, Historia Poddębic w świetle dokumentów źródłowych, Poddębice 2006
* 1764 – † 1852
Izabela Lasocka
* ok. 1784 – † 19 IV 1855