Kościół rzymskokatolicki parafii Opieki Świętego Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi
Radogoszcz
Budowę radogoskiego kościoła rozpoczęli ewangelicy, jednak wybuch II wojny światowej przeszkodził w ukończeniu świątyni. Po wojnie, pozostający w stanie surowym budynek został przejęty przez Zakon Karmelitów Bosych i wykończony jako kościół katolicki.
Starania o budowę kościoła w Radogoszczu związane były ze wzrostem liczby ludności w osadzie. Plac pod świątynię zakupiono w 1920 roku. Jeszcze przed rozpoczęciem prac, w 1932 roku radogoscy ewangelicy odłączyli się od parafii zgierskiej i utworzyli własną, pod wezwaniem św. Michała.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1934 roku, przy ulicy Czereśniowej. Pracami kierował łódzki budowniczy Juliusz Seifert. Budowa była w całości finansowana przez składki parafian i nie szła szybko; po czterech latach stały tylko surowe mury przykryte częściowo dachem. Kościół miał 27 metrów długości i 15,5 metra szerokości. Wnętrze miało być pozbawione filarów i podpór, a empory przeznaczone tylko dla organistów i chóru. Pod amboną planowano urządzić salę parafialną przeznaczoną m.in. na godziny biblijne i naukę konfirmacyjną. Choć wybuch II wojny światowej uniemożliwił dokończenie świątyni, wciąż trwały prace wykończeniowe.
Projekt kościoła ewangelickiego w Radogoszczu. Źródło: Volksfreund Kalender 1933
Po II wojnie światowej nieukończony kościół, razem z budynkami parafialnymi i 4 morgami gruntu przejęty został przez Zakon Karmelitów Bosych. Choć wyrokiem sądowym w 1958 roku parafia zgierska odzyskała prawo własności do tej nieruchomości, w roku 1960 całą działkę sprzedano Zakonowi. Kościół został wykończony i do dziś służy katolikom.
Przytoczmy tekst ze strony internetowej parafii Opieki Świętego Józefa: „W latach 1966–1969 zainicjowano nowoczesny wystrój wnętrza kościoła. To pierwsza na terenie Łodzi świątynia przebudowana według wskazań i dyrektyw Soboru Watykańskiego II według projektu salezjanina, ks. Tadeusza Furdyny, nawiązująca swym stylem mozaikowym do wczesnochrześcijańskich bazylik rzymskich. W absydzie prezbiterium, w jej centralnej części, znajduje się postać przedstawiająca św. Józefa, który trzyma – ofiarowuje przychodzącym – na rękach Dzieciątko Jezus, w bocznych częściach mozaiki spotykamy postaci: św. Teresy od Jezusa – matki reformowanego Karmelu – szesnastowiecznej mistyczki, dzięki której kult św. Józefa rozpoczął swój renesans w zakonie karmelitańskim i w Kościele powszechnym; św. Rafała od św. Józefa (Kalinowskiego) odnowiciela Zakonu Karmelitów Bosych w Polsce na przełomie XIX i XX wieku i bł. Jana Pawła II siedzącego na papieskim tronie i trzymającego w rękach Adhortację apostolską „Redemptoris Custos”, która w swej treści przedstawia postać, posłannictwo i duchowość św. Józefa. Na uwagę zasługują również witraże, które są przestawieniem Historii Zbawienia. W latach 1999–2002 zbudowano dwa boczne ołtarze: Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej z Góry Karmel (Szkaplerznej) z przepiękną i wierną kopią cudownej figury znajdującej się na Górze Karmel w Palestynie. Figura została poświęcona przez papieża Piusa XII w Watykanie. W kruchcie kościoła znajdują się doczesne szczątki Sługi Bożego – kandydata na ołtarze – o. Anzelma Gądka OCD, który ostatnie lata swojego życia spędził w łódzkim klasztorze Karmelitów Bosych. W 2011 roku dokończono pierwotny projekt kościoła, podnosząc o 12. metrów wieżę świątyni i umieszczając na jej szczycie oświetlony znak Krzyża, a nad drzwiami wejściowymi umieszczono przepiękny herb Zakonu Karmelitów Bosych. Poświęcenia podwyższonej wieży i herbu Zakonu dokonał, w dniu 15 sierpnia 2011 roku – metropolita łódzki, ks. abp. Władysław Ziółek.” [2016]
Anna Gronczewska, Luteranie ze wsi Radogoszcz [w:] Kocham Łódź (dodatek do Dziennika Łódzkiego), nr 95/2012 [nr dod. 178]
Edyta Klink-Orawska, Wiara, praca, nowa ojczyzna. Dzieje luteranizmu na ziemi zgierskiej do 1972 roku, Zgierz 2012
Edyta Klink-Orawska, Zarys dziejów luteranizmu na ziemi zgierskiej [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
Strona internetowa parafii Opieki Świętego Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi: www.karmelicilodz.pl/historia-parafii (dostęp: 6 września 2017)
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.