Nieistniejący kościół ewangelicko-augsburski
Zgierz
Zgierski kościół ewangelicki po bombardowaniu (około 1939–40). Źródło: Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu
Już umowa zgierska z 1821 roku zawierała punkt mówiący o przekazaniu osadnikom placu pod budowę kościoła ewangelickiego. W tym samym roku Rada Administracyjna Królestwa Polskiego wydała pozwolenie na budowę świątyni. Autorem projektu architektonicznego był Bonifacy Witkowski. Po zatwierdzeniu projektu przez władze państwowe i kolegium kościelne, w roku 1825 przystąpiono do budowy. Ciekawostką jest, że konkurencyjny projekt przedstawił też warszawski architekt, Hilary Szpilowski. Jego wizja przedstawiała świątynię rozłożoną na planie prostokąta, z trójnawowym wnętrzem oraz fasadą z płytkim portykiem i niską wieżyczką.
Prace budowlane prowadził Johann Lebelt. Rząd wsparł budowę świątyni sumą 18 000 złp i ofiarował drewno; pozostałe 14 990 złp pokryli parafianie. Po 1,5 roku prac, w 1826 roku kościół stanął u zbiegu ulic Długiej i Szczęśliwej (dziś Narutowicza). 10 września tego samego roku dokonano uroczystego poświęcenia budowli. W uroczystości brał udział pastor Karol Lauber (Radca Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskim) oraz Heinrich Bando (mianowany na zgierskiego pastora), oraz proboszczowie z okolicznych miast: Aleksandrowa (Friedrich Tuve) i Ozorkowa (Karl Friedrich Haberfeld).
Architektura i wyposażenie
Odrzucony projekt Hilarego Szpilowskiego. Źródło: Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, CWW nr 1312
Świątynia zbudowana została na planie wydłużonego prostokąta, z dwoma rzędami okien umieszczonymi na bocznych elewacjach: dołem biegł rząd prostokątnych, górą półkoliste i okrągłe. Fasadę zdobił portyk podparty dwoma jońskimi kolumnami a ponad dach wspinała się schodkowa attyka zwieńczona kulą i krzyżem. Wnętrze trójkątnego frontonu wypełniał kwiatowy ornament z fragmentem Psalmu 84: Wie lieblich sind deine Wohnungen Herr Zebaoth („Jak miłe są przybytki Twoje, Panie Zastępów”). Narożom budynku nadano formę pseudoryzalitów. Był to pierwszy murowany kościół ewangelicki w okolicy. W 1828 roku za sumę 3 000 złp zakupiono organy, a sześć lat później dobudowano wolnostojącą dzwonnicę. Była to wzniesiona na planie kwadratu, murowana budowla, przykryta czterospadowym dachem. Wewnątrz zainstalowano trzy dzwony.
Co ciekawe, wizytujący Zgierz 1829 roku superintendent August Modl zauważył, że w obliczu szybko powiększającej się liczby parafian, kościół już jest zbyt mały. Jednak nigdy nie dokonano rozbudowy świątyni.
W 1862 roku zmieniono zwieńczenie dachu kościoła. W miejsce wspartego na kuli krzyża zbudowano ośmioboczną wieżyczkę z cebulastym hełmem. Zainstalowany w niej dzwon był darem Zgromadzenia Fabrykantów Sukna. Realizacja tego przedsięwzięcia, przeciągana przez spory dotyczące wyglądu wieżyczki ciągnęły się aż 23 lata. W 1875 roku wymieniono stare organy na dwudziestogłosowe, firmy Gebrüder Walter. Stary ołtarz i ambonę zastąpiono nowymi (z dębowego drewna) w roku 1882. Wśród darów ufundowanych przez parafian były m.in. żyrandol z 24 świecznikami, kinkiety, krucyfiks oraz chrzcielnica. Zgierski fabrykant Karol Meyerhoff podarował z kolei obraz ołtarzowy przedstawiający Chrystusa modlącego się w Ogrójcu. W 100-lecie istnienia parafii ewangelickiej w Zgierzu (1926) przeprowadzono remont kościoła. Najbardziej znaczącym zmianom uległ sufit, pokryty płótnem przedstawiającym 12 apostołów oraz okna, w które wstawiono witraże.
Na początku II wojny światowej, 3 września 1939 roku kościół został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo. Jeszcze w czasie wojny budynek został rozebrany i nigdy nie doczekał się odbudowy. Pusty plac, wykorzystywany jedynie jako plac zabaw dla dzieci, do dziś nie został zagospodarowany. W 1975 roku rozebrano dzwonnicę i ogrodzenie.
Zamiast epilogu
W sierpniu 2017 roku na placu po kościele ewangelickim przeprowadzono badania archeologiczne. Efektem prac było potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń dotyczących wyposażenia świątyni (pokrycie dachu karpiówką, obecność szklanych żyrandoli i witraży) oraz uzyskanie nowych informacji (kościół miał techniczną przybudówkę). Udało się też dokładnie określić i zlokalizować kształt budynku i jego rozmiary. Na terenie objętym wykopaliskami znaleziono liczne przedmioty codziennego użytku, takie jak: sztućce, grzebienie, naczynia kuchenne, fajerki, narzędzia, zabawki czy monety. Jaki będzie dalszy ciąg tej historii? [2016–17]
Edyta Klink-Orawska, Wiara, praca, nowa ojczyzna. Dzieje luteranizmu na ziemi zgierskiej do 1972 roku, Zgierz 2012
Grzegorz Leśniewicz, Zgierscy ewangelicy (1) [w:] Ilustrowany Tygodnik Zgierski nr 19/1996
Krzysztof Stefański, Ewangelickoaugsburskie budownictwo kościelne w okręgu łódzkim w pierwszej połowie XIX w., [w:] Kwartalnik Architektury i Urbanistyki 1992, zesz. 3
Danuta Niewiadomska, Zarys historii parafii e-a w Zgierzu [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
ks Marcin Undas, Opis nieruchomości parafialnych [w:] Strona internetowa Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu (dostęp: 20 września 2015)
ks Marcin Undas, Spacerując ulicami starego Zgierza (Długa [4]) [w:] Ilustrowany Tygodnik Zgierski, nr 38/1996
Strona internetowa miasta Zgierza: Badania archeologiczne pozostałości fundamentów kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Zgierzu (dostęp: 15 grudnia 2017)
Paweł P. Krawczyk, Magdalena Kopijka, Zgierz miastem biedermeier, Zgierz 2012
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.