Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski
Konstantynów Łódzki
Konstantynowski cmentarz położony jest w południowej części miasta, przy ulicy Łaskiej 51/53. Od momentu założenia w latach 20-tych XIX wieku, był wspólny dla wszystkich wyznań chrześcijańskich: część południowo-wschodnia należała do katolików, a północno-wschodnia do ewangelików. Niewielki plac zajmował również cmentarz dla osób wyznania prawosławnego. W 1899 roku nekropolia została powiększona (na część katolicką i ewangelicką przeznaczono po dwie morgi), a w 1903 wydano rozporządzenie o jej ogrodzeniu. W 1930 cmentarz został ponownie powiększony o plac ofiarowany przez samorząd miejski.
Po zakończeniu II wojny światowej obszar części protestanckiej uległ znaczącej redukcji na rzecz części katolickiej i ten proces trwa do dzisiaj. Pomiędzy współczesnymi polskimi nagrobkami możemy znaleźć jeszcze stare nagrobki niemieckie, jednak najwięcej z nich zobaczymy w północno-wschodniej, dość już opustoszałej części cmentarza. Znajdują się tam najstrasze, najbardziej interesujące obiekty; wśród nich możemy zobaczyć wysokie, bogato zdobione stelle z piaskowca lub granitu, krzyże o roślinnej ornamentyce, niskie nagrobki przykryte szerokimi płytami, oraz metalowe ogrodzenia o formach geometryczno-roślinnych.
W latach 80-tych przystąpiono do budowy katolickiej kaplicy cmentarnej przy ulicy Łaskiej; według jednego z planów miała ona stanąć na zdewastowanej, protestanckiej części cmentarza. Ostatecznie, na skutek braku porozumienia z parafią ewangelicką, odstąpiono od tego pomysłu. Nekropolia mimo postępującej degradacji zachowała swój pierwotny kształt; wciąż ma formę wydłużonego prostokąta, można również dostrzec biegnącą przez jego środek główną aleję. Od strony północno-wschodniej otacza ją mur. Do dziś podziwiać możemy również nieliczny, zachowany starodrzew – głównie akacje i kasztanowce, niektóre gęsto pokryte wiecznie zielonym bluszczem. [2011]
Anna Lewkowska, Wojciech Walczak, Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce. Województwo łódzkie, Warszawa 1999
Maria Nartonowicz-Kot (red), Konstantynów. Dzieje miasta, Łódź 2006
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.