Cmentarz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu
Zgierz
Pierwszy cmentarz ewangelicki na terenie Zgierza powstał pod koniec XVIII wieku w rejonie dzisiejszych ulic Łęczyckiej i Gołębiej. Założony został przez sprowadzonych w te okolice osadników olęderskich. Obiekt zaznaczony jest na planie miasta z 1821 i 1823 roku (informacja o pierwszym pochówku pochodzi z 1794 roku). Po założeniu Nowego Miasta w latach 20 XIX wieku i wytyczeniu nowego cmentarza przy wschodniej części ulicy Zakręt (dzisiejsza Dubois) w latach 1822–23, stary cmentarzyk olęderski zlikwidowano.
Pierwotnie zgierski cmentarz ewangelicki był znacznie mniejszy (zaczynał się w miejscu, w którym dzisiaj stoi wysoki krzyż cmentarny), a wejście znajdowało się od ulicy Dubois. W tej części zachował się też najstarszy nagrobek (z 1840 roku). Powiększeń dokonywano w latach 1853 oraz 1870. W 1876 roku Wilhelm Fryderyk Zachert podarował parafii teren przy cmentarzu z przeznaczeniem na kaplicę (z salą przedpogrzebową i mieszkaniem dla grabarza) i ogrodem dla grabarza. Budynek powstał dopiero w 1900 roku. W 1885 roku postawiono, stojącą do dziś, murowaną bramę prowadzącą na cmentarz od ulicy Spacerowej. W następnym roku teren ogrodzono murowanym parkanem (zastępując stary, wzniesiony jeszcze w latach 40-tych). Warto wspomnieć, że ulica Spacerowa nazywała się niegdyś ulicą Cmentarną, a zmiany nazwy dokonano w latach powojennych.
Cmentarz zajmuje powierzchnię 2 hektarów i mieści około 4000 miejsc grzebalnych. Znajdziemy na nim imponujące pomniki członków wszystkich najważniejszych zgierskich rodzin fabrykanckich: Borst, Zachert, Gutsche, Hoffman, Schmechel, Ernst, Bredschneider, Bernecker, Bycht, Jungt, John, Torno i Krusche. Duże wrażenie robią kaplice rodzin Prokov i Fiesenich. Nie mniej interesujące są nagrobki pochowanych na cmentarzu zgierskich pastorów: Bando, Bursche i Seriniego oraz Aleksandra Falzmanna, któremu w latach powojennych wystawiono symboliczny pomnik. Na cmentarzu znajduje się również kwatera 15 żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej.
Po 1945 roku parafia ewangelicka straciła większość wiernych. Już na przełomie lat 50 i 60-tych rozpoczęły się kradzieże i dewastacje nagrobków. Równocześnie na katolickim cmentarzu przy ulicy Piotra Skargi zaczynało brakować miejsc grzebalnych. W lutym 1974 roku podpisano umowę, która zezwalała na przeprowadzanie pochówków katolickich na cmentarzu ewangelickim. Już w lipcu tego roku przy Spacerowej odbył się pierwszy katolicki pogrzeb.
Kaplica cmentarna
Kaplicę cmentarną wzniesiono w 1900 roku, dzięki wsparciu rodziny Zachertów i Meyerhoffów. Jest to niewielki drewniany budynek postawiony na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem. Po II wojnie światowej, w warunkach braku świątyni ewangelickiej w mieście, w kaplicy zaczęto odprawiać nabożeństwa. Budynek nie był w stanie pomieścić wszystkich uczestników mszy (parafia liczyła wówczas około 2 tysięcy wiernych) – w trakcie nabożeństwa otwierano okna aby osoby stojące na zewnątrz mogły słyszeć głos księdza. W latach 60-tych stan techniczny kaplicy był bardzo zły. Dzięki szczęśliwemu splotowi wydarzeń wkrótce wzniesiono nowy kościół przy ulicy Spacerowej, a kaplicy przywrócono dawne funkcje. [2016]
Marian Pieruń, Zgierz. Cmentarze, pomniki, tablice, Zgierz 2003
Maciej Wierzbowski, Adam Zamojski, Spacerując ulicami Starego Zgierza [w:] Ilustrowany Tygodnik Zgierski, nr 5/1997
ks Marcin Undas, Cmentarz ewangelicki [w:] Ilustrowany Tygodnik Zgierski, nr 44/1997
Edyta Klink-Orawska, Wiara, praca, nowa ojczyzna. Dzieje luteranizmu na ziemi zgierskiej do 1972 roku, Zgierz 2012
ks Mariusz Werner, Powojenne czterdziestolecie dziejów Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu, obejmujące lata 1945–1989 [w:] Strona internetowa parafii Zgierskiej (dostęp: 20 września 2015)
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.