tu jesteś:  Osadnicy Miejsca Cmentarze

Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski

Rydzyny

Cmentarz znajduje się na wschód od Rydzyn, tuż przy asfaltowej drodze. Jest dobrze widoczny; do dziś zachowała się większość betonowych słupków ogrodzeniowych i kilka schodków prowadzących do wejścia. Jego początku sięgają prawdopodobnie schyłku XVIII wieku. Same Rydzyny założono w 1791 roku, wraz z przybyciem do miejscowości 21 osadników.

Odwiedzającyh „wita” sporej wielkości drewniany krzyż. Na cmentarzu znajdziemy kilkadziesiąt nagrobków o zróżnicowanej formie i metryce. Tuż przy wejściu stoją niewielkie pomniki z przełomu XIX i XX wieku, w większości z piaskowca. Dalej zobaczymy nagrobki z okresu międzywojennego, z lat 40-tych i powojenne. Zachowane inskrypcje napisane są w języku niemieckim i polskim. Większość pochowanych osób nosi nazwisko Pudrycki.

Szczególną uwagę zwraca nagrobek z zachowanym medalionem z podobizną niespełna dwuletniej dziewczynki. Na cmentarzu znajduje się również niewielka kwatera kryjąca prochy żołnierzy z czasów I wojny światowej. Nekropolia jest wciąż czynna; ostatnich pochówków dokonano w XXI wieku. [2017]

Krzyszof Woźniak, Wiejskie zaplecze Pabianic w I połowie XIX wieku [w:] Pabianiciana 1, Pabianice 1992

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zobacz inne Cmentarze
Tagi